Ciągowice 2017.

W sobotę 29 kwietnia na terenie gminy Łazy, w miejscowości Ciągowice odbyły się ćwiczenia Odwodowej Kompanii Pożarniczej Nr 15 oraz pozostałych jednostek OSP włączonych do KSRG powiatu zawierciańskiego. W ćwiczeniach udział wzięło 34 jednostki, czyli ponad 200 druhów.

Pierwsza grupa ćwiczyła wraz z pracownikami nadleśnictwa Siewierz pracę z pilarkami spalinowymi. Trening obejmował zagadnienia teoretyczne z bezpieczeństwa i higieny pracy z urządzeniami tnącymi, zasad ich konserwacji oraz techniki skrawania w przypadku różnych scenariuszy akcji. Następnym elementem ćwiczeń była realizacja założeń praktycznych takich jak usuwanie powalonych w wyniku silnego wiatru konarów i tworzenie stref buforowych w trakcie pożaru lasu.
Kolejny pluton wchodzący w skład kompanii realizował zadania związane z tworzeniem stanowisk wodnych, przetłaczaniem środka gaśniczego na dużych odległościach, zasilaniu zbiorników buforowych i operowaniu prądami wodnymi w symulowanej walce z pożarem poszycia leśnego. Druhowie mieli również możliwość treningu  z zakresu pożarów wewnętrznych: strażacy ćwiczyli schładzanie gazów pożarowych i przemieszczanie się w budynkach objętych pożarem.
Ostatnie zgrupowanie jednostek  ćwiczyło na obiekcie Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Ciągowicach. Scenariusz przewidywał tam pożar w jednym z pomieszczeń, oraz próbę przejęcia kontroli nad placówką penitencjarną przez osadzonych. Strażacy ćwiczyli we współpracy z funkcjonariuszami Służby Więziennej oraz Policją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *