Atak zimy w województwie śląskim.

Opady mokrego śniegu 18 i 19 kwietnia spowodowały znaczny wzrost interwencji strażaków w województwie śląskim. Pod naporem dużej ilości mokrego śniegu łamały się gałęzie, jak i całe drzewa. W Zawierciu zablokowana była DK 78. Samochody nie mogły podjechać na Górkę Żerkowską. Kierowcy stali w kilkukilometrowym korku. Ciężka sytuacja na drodze, ciągle napływające zgłoszenia o powalonych na jezdnię drzewach, oraz kilku poważnych kolizjach zmobilizowały do działań kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej w powiecie zawierciańskim.

Nieprzejezdna była również DK 11 pod Lublińcem, gdzie na jezdnię powalone były drzewa. Padający gęsty i mokry śnieg oraz towarzyszący temu silnie wiejący wiatr sparaliżował ruch uliczny, a także kolejowy. Pozrywane zostały linie energetyczne, a także trakcje tramwajowe w kilku miejscowościach. Bez prądu zostało 70 tyś. mieszkańców woj. śląskiego. W powiecie częstochowskim straż pożarna interweniowała około 500 razy. Prądu pozbawionych zostało prawie 40 tyś. mieszkańców powiatu częstochowskiego oraz miasta Częstochowa. W niektórych gminach (tj. Dąbrowa Zielona, Kamienica Polska, Janów) w wyniku braku prądu mieszkańcy pozbawieni zostali również wody. W związku z trudną sytuacją w powiecie częstochowskim 19 kwietnia w Miejsko-Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego prezydent miasta Częstochowa spotkał się ze starostą powiatowym oraz przedstawicielami służb i instytucji.

IMGW ostrzega przed opadami śniegu, a także zapowiadanymi mrozami. Taka pogoda ma się utrzymać co najmniej do weekendu majowego. 19 kwietnia straż pożarna w województwie śląskim wyjeżdżała aż 902 razy.

 

zdjęcia: OSP SzczekocinyOSP Góra WłodowskaOSP CiągowiceOSP Pilica.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *